Loc de munca

Context:

Agenţia Metropolitană Brașov este o organizație înființată de Municipiului Braşov și ale comunităților din arealul său metropolitan, împreună cu Consiliul Județean Brașov. Organizația se ocupă cu promovarea şi susținerea cooperării dintre actori publici, privaţi şi O.N.G.-uri, pentru dezvoltarea durabilă, economică, socială şi culturală a Zonei Metropolitane Braşov, facilitând implementarea în comun a activităţilor şi a politicilor de dezvoltare durabilă.

Începând cu luna martie 2021, organizația va implementa un Program de Internship, oportunitate deosebită pentru orice tânăr în dezvoltarea propriei cariere și a orașului Brașov. Mai multe detalii despre AMB și despre program, puteți găsi accesând acest link.

Cui ne adresăm?

Ne adresăm studenților în an terminal și/sau tineri flexibili și orientați către soluții, care iau în calcul opțiunea unei cariere în domeniul dezvoltării comunitare, a proiectelor cu finanțare europeană și strategiilor locale.

Facultățile către care dorim să promovăm această oportunitate în Universitatea Transilvania din Brașov sunt:

·       Facultatea Design de produs și mediu

·       Facultatea de Inginerie electrică și știința calculatoarelor

·       Facultatea de Design de mobilier și inginerie a lemnului

·       Facultatea de Inginerie mecanică

·       Facultatea de Silvicultură și exploatări forestiere

·       Facultatea de Știința și ingineria materialelor

·       Facultatea de Matematică și informatică

·       Facultatea de Sociologie și comunicare

·       Facultatea de Științe economice și administrarea afacerilor

·       Facultatea de Alimentație și turism

·       Facultatea de Construcții.

Ce veți învăța alături de noi?

-        Dezvoltare comunitară, elaborarea de strategii de dezvoltare locală și studii de oportunitate;

-        Dezvoltarea de proiecte finanțabile;

-        Activități specifice profilului tău de studii universitare;

-        Îți vei dezvolta abilitățile de comunicare, lucru în echipă, managementul timpului, gândire strategică și analitică, necesare excelării în orice domeniu profesional.

Cum se desfășoară stagiul?

-        Durata propusă a stagiului: minim 3 luni, 2-6 h/zi, cadrul fiind stabilit de comun acord

-        Programul este flexibil ca interval orar și locație. Activitățile se vor desfășura atât online, cât și la sediul Agenției Metropolitane Brașov din CATTIA, pe str. Institutului nr. 5.

Cum aplici?

Scrie-ne despre tine și de ce ai vrea să lucrăm împreună (scrisoare de intenție - maxim 1 pagină). Atașează și CV-ul tău! Email: cariera@metropolabrasov.ro

Termen de aplicare: 12 martie