Loc de practica

Proiectul “Stagii de practică în domeniul medical pentru studenții din Regiunea Centru” este implementat de către LIAMED și are ca obiectiv general creșterea participării studenților din învățământul universitar din regiunea Centru la programe de învățare la locul de muncă și dezvoltarea deprinderilor socio-profesionale prin organizarea de stagii de practică pentru 325 de studenți din instituțiile de învățământ cu profil în domeniul medical și/sau instituții de învățământ de diferite specialități conexe domeniului medical. (POCU/626/6/13/133490, cod MySMIS: 133490).

Prin activitățile proiectului „Stagii de practică în domeniul medical pentru studenții din Regiunea Centru” se urmărește sprijinirea studenților în procesul de educare şi inserție mai rapidă pe piața muncii, precum și stimularea spiritului antreprenorial activ în rândul tinerilor.

Proiectul se adresează studenților cu domiciliul/reședința în regiunea Centru (Brașov, Covasna, Harghita, Sibiu, Mureș, Alba) care sunt înscriși la instituții universitare din regiunea Centru, anii terminali licență și masterat.

Proiectul oferă studenților posibilitatea efectuării stagiilor de practică sistematizate în patru substagii:

1. Tehnico-medical;
  2. Service și întreținere aparatură medicală;
  3. IT și inovare în medicină;
  4. Proiectare și producție aparatură medicală.

Fiecare substagiu va fi coordonat de un tutore de practică cu experiență.

Avantajele participării la acest proiect sunt multiple:

• vei avea oportunitatea de a beneficia de experiența specialiștilor unei companii cu o tradiție de 22 de ani pe piața firmelor de profil din România;
  • șansa să obții un loc de muncă în cadrul LIAMED
  • vei avea acces la mai multe aplicații dedicate stagiilor de practică
  • ai posibilitatea să îți faci lucrarea de diplomă sau de disertație în cadrul companiei LIAMED.
  • dacă ai performanțe pe parcursul proiectului pot câștiga unul dintre cele 30 de premii în valoare de 1500 de lei
  • poți dobândi competențe antreprenoriale dacă te înscrii la cursul de antreprenoriat organizat prin proiect (90 de locuri)
  • beneficiezi de două mese pe zi pe toată perioada desfășurării stagiului de practică

Poți participa la stagiile de practică dacă:

• Ești student la o facultate din domeniul medical sau conex, în an terminal sau ești la Master în anul I sau IV.
      • Ai note bune în semestrul anterior, pentru că selecția se va face baza rezultatelor academice.
      • Ai domiciliul/reședința în Regiunea Centru (județele Alba, Sibiu, Mureș, Covasna, Harghita, Brașov)

Etapa de preînscriere este în plină desfășurare!

Formularul de preînscriere poate fi completat AICI

Mai multe informații găsiți pe site-ul companiei www.liamed.ro la sectiunea dedicată proiectului.

Ne puteți scrie pe adresa de email practica@liamed.ro sau ne puteți contacta:

Alexandra Șișiu, Asistent manager, Telefon: 0722350739;

Teodora Bolonyi, Expert informare și recrutare grup țintă, Telefon: 0759039925.